About Us

Alvernia Province, Irinjalakuda

On 22nd June 1978 H. H. Pope Paul VI by the Bull "Trichuriensia Eparchiae" Bifurcated the Diocese of Thrissur and the Diocese of Irinjalakuda was formed. Consequent on the division of the Diocese, Assisi Province Thrissur was also subjected to division to facilitate better administration excluding the mission centers, was divided into three. Thus Alvernia Province Irinjalakuda established on 4th October 1979 with 382 members and 21 houses. Sr. Stella was appointed as the first Provincial. The formal declaration was made only 2nd February 1980 during the General Chapter held at Portiuncula, Aluva. In the Mission new houses were started. Thus our Province had a rapid growth St. Pau's region Vidhisha was established on 7th June 1987. The region was raised to a Vice Province on 15/12/1994. On 4th December 1997 the official Declaration of the Province was made by the Superior General Rev. Mother. Marianna.
At present Alvernia Province have 569 members in 48 houses of which 3 are in Madras and 5 in Kenya -Africa, Rome, 2 in Germany.



News & Events